Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala MVO pro varroózu na letošní rok. Plné znění najdete v tomto PDF dokumentu. Následně byla udělána oprava kterou si můžete přečíst zde.
Z uvedeného dokumentu pro naší ZO vyplývá, že plošné předjarní preventivní ošetření včelstev by mělo být provedeno do 15.4. v obci Ostrov, který jako jediný není uveden v seznamu obcí, kde se nemusí léčení provádět. Sice zde nejsou uvedeny malé obce jako Rýdrovice, Herbortice Dolní Heřmanice, Nepomuky, Jakubovice a Helvíkov, ale ty jsou nyní části větších obcí s obecním úřadem.
Letní preventivní ošetření pak není nařízeno ani v jedné obci, která spadá pod naší ZO.
13.3. Stavy včelstev a výsledky vyšetření-2016
Bylo vyšetřeno 255 vzorků zimní měli z 2939 včelstev Počet vzorků, kde nebyl nalezen žádný roztoč: 135 Více jak 3 roztoči na včelstvo bylo zjištěno u 14 vzorků, majitelé těchto stanovišť již byli nebo budou vyrozuměni jelikož pro ně platí nařízení o jarním ošetření schválenými VLP do 15. 4. 2016
Vzhledem k Metodice kontroly zdraví zvířat pro tento rok, která stanovuje, že pokud byla zjištěna nulová extenzita u méně než 25 % stanovišť na území obce, tak je nutno vyčkat na vyhodnocení jednotlivých obcí veterinární správou, která v novém MVO stanoví, ve kterých obcích bude nutné provést plošné ošetření.
- předmět úpravy zákona a základní pojmy,
- ustanovení § 3d, kterým se stanoví informační povinnost provozovatele potravinářského podniku.
- ustanovení § 6-9a týkajících se označování potravin,
- výkon dozoru,
- správní delikty,
- a v části druhé upravuje některá ustanovení veterinárního zákona.
Všech 81 vzorků měli odebraných v ochranném pásmu moru, bylo vyhovující na přítomnost bacilu moru včelího plodu.
Situace se přesto nelepší a ochranné pásmo se dále přiblížilo k Lanškrounu. K dubnu 2014 jsou v ochranném pásmu katastry následující obcí spadajících pod naší ZO : Helvíkov, Anenská Studánka, Damníkov, Žichlínek, Luková, Tatenice, Lubník,Krasíkov Situaci s morem včelího plodu lze také sledovat na mapách Státní veterinární správy Podrobnější informace o vyhlášení ochranného pásma a ohniscích lze nalézt na úřední desce KVS SVS pro Pardubický kraj - jde o dvě mimořádná veterinární opatření Č. j.: SVS/2014/022952-E a Č. j.: SVS/2014/021424-E Pro členy našeho ZO, kteří mají umístěny včelstva v obci Lubník z toho mimo jiné vyplývá následující:
(3) Všem chovatelům včel v katastrálním území 688053 Lubník se nařizuje provést nejpozději do 20. 4. 2014 prohlídku všech včelstev s rozebráním včelího díla a v případě zjištění onemocnění plodu o tom uvědomit Krajskou veterinární správu Státní veterinární správy pro Pardubický kraj. (4) Všem chovatelům včel v katastrálním území 688053 Lubník se nařizuje odevzdat nejpozději do 9. 5. 2014 na územní pracoviště Krajské veterinární správy Státní veterinární správy pro Pardubický kraj v Litomyšli nebo v Ústí nad Orlicí vzorky letní úlové měli, odebrané jednotlivě z každého včelstva, k provedení bakteriologického vyšetření na mor včelího plodu. K zajištění vzorků letní úlové měli se nařizuje vložit nejpozději do 20. 4. 2014 do všech včelstev na dobu nejméně 15 dnů dvojité podložky na dno úlů.
Stále je v platnosti nařízení Č. j. SVS/2013/038198-E
Další užitečné informace o prevenci a zásad odběru vzorků k vyšetření těchto stránkách veterinární správy
- Tedy předjarní ošetření do 15.4. pokud na stanovišti byl průměr na včelstvo 3 a více samiček Varroa destruktor v zimní měli.
- Pak následuje letní po posledním medobraní a to je povinné pokud v okrese bylo více jak 25% stanovišť s 3 a větším průměrem VD na včelstvo v zimní měli. (Doposud nezveřejněno jaké procento bylo v okrese Ústí nad Orlicí po telefonickém rozhovoru ale není v celé ČR v žádném okrese nad 25% a proto letní ošetření není nikde povinné)
- A nakonec podzimní ošetření. A to buď klasicky 3x Varidol nebo jiný schválený VLP