Nařízení státní veterinární správy 2014 – Varróza

Mimořádné veterinární opatření Krajské veterinární správy Pardubického kraje (MVO varroóza) z roku 2013 bylo zrušeno 27.března 2014. Nové na řízení ohledně varrózy na tento rok je již vydáno  Ústřední veterinární správou  k přečtení zde  a odkazuje se na Metodiku kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2014 a ta se dále odvolává na na schválené léčivé veterinární přípravky VLP a jejich seznam lze nalézt zde. V podstatě je zachován způsob léčení jako v předchozích letech.
  • Tedy předjarní ošetření do 15.4. pokud na stanovišti byl průměr na včelstvo 3 a více samiček Varroa destruktor v zimní měli.
  • Pak následuje letní po posledním medobraní a to je povinné pokud v okrese bylo více jak 25% stanovišť s 3 a větším průměrem VD na včelstvo v zimní měli. (Doposud nezveřejněno jaké procento bylo v okrese Ústí nad Orlicí po telefonickém rozhovoru ale není v celé ČR v žádném okrese nad 25% a proto letní ošetření není nikde povinné)
  • A nakonec podzimní ošetření. A to buď klasicky 3x Varidol nebo jiný schválený VLP
Rozdíl je v tom, že se nenařizují striktně gabony v podletí a Varidol (fumigace nebo aerosol) na podzim. Jako alternativu je možné použít schválené veterinární léčebné prostředky. V současné době je pro včely schválen Formidol (na bázi kyseliny mravenčí) a Apiguard (na bázi thymolu). Obě jmenovaná léčiva jsou volně dostupná bez předpisu. Pokud se ale objednává Formidol přes ZO pak je hned vyžízena dotace na léčivé přípravky. U Apiguardu některé obchody přímo také vyřídí dotaci. Seznam povolených prostředků se ale ještě do podzimu může změnit, pokud někdo zaregistruje nový nebo zaregistruje některý, který má již registraci v některé zemi Evropské unie.  

Napsat komentář