Varroóza 2016

Tento příspěvek bude v průběhu roku 2016 doplňován dle situace s varrózou 24.3. Nařízení SVS, Varroáza 2016

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala MVO pro varroózu na letošní rok. Plné znění najdete v tomto PDF dokumentu. Následně byla udělána oprava kterou si můžete přečíst zde.

Z uvedeného dokumentu pro naší ZO vyplývá, že plošné předjarní preventivní ošetření včelstev by mělo být provedeno do 15.4. v obci  Ostrov, který jako jediný není uveden v seznamu obcí, kde se nemusí léčení provádět. Sice zde nejsou uvedeny malé obce jako Rýdrovice, Herbortice Dolní Heřmanice, Nepomuky, Jakubovice a Helvíkov, ale ty jsou nyní části větších obcí s obecním úřadem.

Letní preventivní ošetření pak není nařízeno ani v jedné obci, která spadá pod naší ZO.

13.3. Stavy včelstev a výsledky vyšetření-2016

Bylo vyšetřeno 255 vzorků zimní měli z 2939 včelstev Počet vzorků, kde nebyl nalezen žádný roztoč: 135 Více jak 3 roztoči na včelstvo bylo zjištěno u 14 vzorků, majitelé těchto stanovišť již  byli nebo budou vyrozuměni jelikož pro ně platí nařízení o jarním ošetření schválenými VLP do 15. 4. 2016

Vzhledem k Metodice kontroly zdraví zvířat pro tento rok, která stanovuje, že pokud byla zjištěna nulová extenzita u méně než 25 % stanovišť na území obce, tak je nutno vyčkat na vyhodnocení jednotlivých obcí veterinární správou, která v novém MVO stanoví, ve kterých obcích bude nutné provést plošné ošetření.


Napsat komentář